راههای پیدا کردن کار در آلمان

راههای پیدا کردن کار در آلمان

راههای پیداکردن کار

در کشورهای بزرگ صنعتی و اقتصادی دنیا همیشه کارخانه ها ، کارگاهها ، مغازه ها و فروشگاه ها به دنبال نیروی کار میگردند.اما چگونه میتوان وارد این بازار کار بزرگ شد؟ آیا فقط با درخواست دادن برای کار این اتفاق خواهد افتاد و یا اینکه ما هیچ گونه شانسی نداریم؟!

گام نخست برای ساکنین آلمان :

افراد بسیار زیادی هستند که بعد از گرفتن اجازه اقامت میتوانند زیر نظر جاب سنتر(Job Center ) بروند و هزینه های زندگی و اجاره خانه دریافت کنند.همچنین هزینه کلاس زبان نیز به آنان پرداخت خواهد شد تا زمانی که بتوانند مفاهیم اولیه آلمانی را بفهمند و صحبت کنند .معمولا تا سطح B1.بعد از آن تا سطحهای B1+ و B2 و C1 نیز پرداخت میشود. که البته تمامی اینها بستگی به پیشرت شما در کلاسهای زبان و نیاز شما به یادگیری بیشتر برای شغلهای مورد نیاز دارد.

بسیاری از مشاغل هستند که سطح زبانی B1 برای آنها کفایت میکند. اما برای مشاغلی که بیشتر با افراد جامعه سر و کار دارند و یا نیاز به تخصص در زمینه کاری دارند مقاطع پیشرفته تر زبان توصیه میشود که با صلاح دید مسئول مربوطه شما در اداره جاب سنتر به شما تعلق خواهد گرفت.

افرادی که دارای مدرک دانشگاهی و یا فنی حرفه ای هستند :

مدرک دیپلم در آلمان دارای اهمیت زیادی میباشد .پس از آن دارندگان مدرک دانشگاهی که البته مدرک فوق دیپلم در آلمان دارای اعتبار نمی باشد اما میتوان آن را ترجمه و بعضی از دروس را مطابقت سازی کرد.

نکته مهم :

تا زمانی که زیر نظر جاب سنتر هستید سعی کنید تمامی مدارکی را که دارید البته در صورت اصل بودن به جاب سنتر تحویل داده تا بصورت کاملا مجانی برای شما ترجمه شوند.حتی برای دروس دانشگاهی شما نیاز به مطابقت سازی دارید که تقریبا 200 یورو هزینه دارد که جاب سنتر نیز هزینه آن را پرداخت خواهد کرد.

بعد از انجام این موارد شما رسته ای را که در آن فارق التحصیل شده اید و یا به آن علاقه مندید و یا بصورت تجربی یاد گرفته اید را به مسئول مربوطه اعلام میکنید. بر طبق آن برای شما دنبال کار میگردند و در صورت موافقت هزینه یاد گیری آن دوره به شماپرداخت خواهد شد.بهتر هست که رشته مورد علاقه خود را اعلام کنید چون در غیر این صورت با توجه به نیاز بازار هر شغلی ممکن است به شما پیشنهاد داده شود ، که البته میتوانید براحتی قبول نکنید.

دوره های کارآموزی یا Ausbildung :

در آلمان کسانی که مدرک دانشگاهی ندارند و یا تخصص خاصی نگذرانده اند میتوانند از  دوره های کارآموزی Ausbildung استفاده کنند.شرایط سنی خاصی ندارد البته برای بعضی مشاغل خاص شرط سن وجود دارد.این دوره ها از 3 ماه تا 3 سال متغیر هست.خیلی بهتر است که اگر به رشته ای علاقمند هستید خودتان مستقیم از آموزشگاهها و یا موسسات سوال کنید و رشته خود را پیدا کنید.که در 90 درصد موارد جاب سنتر هزینه دوره ها را متقبل میشود.

سایتهای زیادی وجود دارند که به شما برای پیدا کردن کار کمک می کنند. در زیر تعدادی از این سایتها نام برده خواهد شد.یکی از موسساتی هم که در این مورد کمک های زیادی میکند موسسه  Chance Plus  میباشد.

ساکنین خارج از آلمان :

افراد زیادی هستد که در ایران زندگی میکنند و همواره در پی این هستند که از طریق کاری به آلمان مهاجرت کنند.ما سعی میکنیم که در اینجا این افراد را راهنمایی کنیم.

1- در ابتدا بهتر است این افراد حداقل مدرک B1 را داشته باشند(دارا بودن مدرک B2 و یا C1 ) شانس آنان را چند برابر میکند.

2-مدرک دیپلم ، مدارک دانشگاهی و یا هر مدرکی در هر زمینه ای که دارید را به آلمانی ترجمه کنید.

3- زبان انگلیسی در حد نوشتن خواندن و صحبت کردن بلد باشید.

4- رزومه کاری کامل ، مختصر و مفید تهیه کنید.

5- حتما رزومه شامل عکس پرسنلی با لبخند باشد.به نمونه های زیر دقت کنید :

6-یک شماره تلفن و یک ایمیل برای این کار داشته باشید که همیشه در دسترس باشد.

7- سعی کنید تمامی فیلدهای خواسته شده از شما را کامل کنید ، منظور زمان ثبت نام می باشد.همچنین موقعیت دقیق زندگی خود را بصورت کامل بنویسید.

(در صورت نیاز برای پر کردن فرمها به این شماره در واتس اپ میتوانید پیام بدهید 004915734641456 ).

8- بصورت مرتب ایمیلها را چک کنید و پیشنهادهایی را که به شما میشود به دقت مطالعه کنید.

9- ممکن هست این پروسه کمی زمان بر باشد ، پس باید در این راه صبر و حوصله زیاد داشته باشید و عجله نکنید.بسیاری از افرادی هم که در آلمان هستند هم ممکن هست برای پیدا کردن کار چندین ماه منتظر بمانند پس شما از این موضوع مستثنا نیستید.

چند سایت برای پیدا کردن شغل :

http://www.stepstone.de

http://www.indeed.de

http://www.jobware.de

http://www.jobs.de

http://www.monster.de

http://www.xing.com/jobs

جهت اطلاع از هزینه های زندگی در آلمان اینجا را کلیک کنید.

جهت اطلاعاع از کارهای پر درآمد اینجا را کلیک کنید.

رای کاربران
[میانگین 4.2 از مجموع 10 رای]