راهنمای خرید لوازم خانگی دست دوم

راهنمای خرید لوازم خانگی دست دوم

راهنمای خرید لوازم خانگی دست دوم

خرید لوازم خانگی یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای داشتن خانه‌ای با بهترین امکانات است، البته که باید مهم‌ترین لوازم خانگی را در خانه‌ی خود داشته باشید. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که خرید لوازم خانگی دارد آن است که هزینه‌ی خرید این دستگاه‌ها غالبا زیاد است؛ با توجه به این نکته، خرید لوازم خانگی دسته دوم به امری مرسوم تبدیل شده‌است. از آن جایی که خرید این دسته از لوازم نیازمند رعایت نکات متعددی است، در این مقاله به بررسی نکات مرتبط با خرید لوازم خانگی دسته دوم می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

شیوه‌های خرید لوازم خانگی دست دوم

خرید اجناس دست دوم از گذشته تا به امروز رواج داشته‌است. در حقیقت با توجه به آن که هر فردی می‌تواند تنها به اندازه‌ی بودجه‌ای که در دسترس دارد، مدل‌های مشخصی از لوازم خانگی را خریداری نماید، انتخاب لوازم خانگی دست دوم باعث خواهد شد تا با همان بودجه، تعداد انتخاب بیشتر و مدل‌های بهتری را در دسترس خود داشته باشد. با توجه به این امر نیاز است تا در وهله‌ی اول، بسترهای خرید لوازم خانگی دست دوم را بررسی نماییم. در زیر می‌توانید دو شیوه‌ی متداول برای انجام این کار را مشاهده کنید.

  • خرید از سمساری

یکی از روش‌های قدیمی و مرسوم خرید لوازم خانگی دست دوم، مراجعه‌ی حضوری به سمساری‌ها است. این دسته از افراد، لوازم خانگی دست دوم را با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسانند. امروزه، استفاده از این روش، منسوخ شده‌است چرا که معایب زیادی دارد. مهم‌ترین عیب خرید لوازم خانگی دست دوم از سمساری آن است که در مغازه‌ی آن‌ها نمی‌توانید لیست کامل و جامعی از تمامی برندها و لوازم را مشاهده کنید. این کار باعث می‌شود تا زمان بیشتری را صرف پیدا کردن لوازم مورد نیاز خود نمایید. دومین عیبی که به این روش وارد است آن است که هزینه‌های خرید لوازم خانگی دست دوم از سمساری‌ها کاملا متغیر هستند و همین امر باعث می‌شود تا میانگینی برای قیمت‌ها وجود نداشته باشد.

  • خرید اینترنتی لوازم خانگی دست دوم

امروزه و با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در فناوری، استفاده از انواع اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌ها برای فروش لوازم خانگی دست دوم، به یک امر کاملا مرسومی تبدیل شده‌است. در حقیقت استفاده از این روش باعث می‌شود تا شما بتوانید در خانه‌ی خود و بدون نیاز به مراجعه‌ی حضوری و تلف کردن زمان و انرژی، لیستی از تمامی انواع لوازم خانگی دست دوم را داشته باشید. تصور کنید که نیمه‌ی شب تصمیم به خرید یک وسیله می‌گیرید و با سرچ کردن در این نوع از وبسایت‌ها، مدل، رنگ، اندازه و قیمت مورد نظر خود را پیدا نمایید. مزیت دیگر این روش آن است که می‌توانید با مقایسه‌ی قیمت تمامی مدل‌ها، یک میانگین قیمت از لوازم خانگی مورد نظر، به دست آورید.

جهت مشاهده لیستی از مشاغل و کسب و کارهای فارسی زبان اینجا را کلیک نمایید.

بررسی عملکرد

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در حین خرید لوازم خانگی دست دوم به آن توجه داشته باشید آن است که در صورت پسندیدن آن وسیله، نزد خریدار رفته و اقدام به بررسی عملکردهای مختلف آن وسیله نمایید. از آن جایی که تعداد زیادی از لوازم خانگی وجود دارد، توضیح عملکرد تک تک آن‌ها از این مقاله خارج است اما نیاز است تا برخی از ویژگی‌های مشخص زیر را بررسی کنید.

  • بررسی بدنه

بدنه‌ی هر نوع لوازم خانگی باید سالم باشد. فرقی ندارد که لوازم مورد نظر شما کابینت است یا مبل، تمامی لوازم باید بدنه‌ی سالمی داشته باشند در غیر این صورت، هزینه‌ی خرید این دسته از لوازم خانگی کم‌تر خواهد بود. مقاومت این مدل از لوازم را با توجه به نوعشان بسنجید. برای مثال، در یخچال را کمی محکم‌تر ببندید، با فشار بیشتری بر مبل بنشینید و یا در کابینت‌ها را کمی به داخل فشار دهید. همچنین از اصلی بودن یا نبودن رنگ لوازم خانگی دست دوم نیز مطمئن شوید.

  • وسایل برقی را امتحان کنید

در صورتی که وسیله‌ی مورد نظر شما یک وسیله‌ی برقی است، پیش از هر چیزی برچسب انرژی آن را بررسی کنید. سپس از فروشنده بخواهید تا پریز برقی را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید با استفاده از آن از میزان عملکرد آن وسیله آگاه شوید.

  • جنس لوازم خانگی دست دوم

متأسفانه برخی از افراد اجناسی را که اصل نیستند را با برچسب اصلی بودن به فروش می‌رسانند. در حقیقت خرید لوازم خانگی دست دوم باید به نحوی صورت گیرد که شما در حین بررسی عملکرد آن وسیله، اقدام به بررسی جنس آن نیز نمایید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا در صورت اصلی نبودن جنس لوازم خانگی دست دوم، آن را خریداری ننمایید.

زمان عودت لوازم خانگی دست دوم

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در خرید لوازم خانگی دست دوم به آن توجه داشته باشید، تعیین یک زمان مشخص برای بازگرداندن آن وسیله در صورت عدم کارایی است. در حقیقت ممکن است برخی از لوازم خانگی در حین بررسی عملکردشان در نزد فروشنده، مشکلی از خود بروز ندهند اما زمانی که آن را خریداری کرده و استفاده کردید، پس از مدتی مشکلاتی از خود نشان دهند؛ در این صورت هزینه‌ی شما تلف خواهد شد. بهترین راه حل برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلاتی آن است که در حین خرید لوازم خانگی دست دوم، از فروشنده یک مهلت چند روزه بخواهید که آن دستگاه را تست نمایید و در صورت راضی بودن اقدام به نگهداری آن کنید. شیوه‌ی پرداخت را هم می‌توانید به شیوه‌های مختلف مانند 50 درصد در حین خرید و 50 درصد پس از مطمئن شدن از سلامت کالا انجام دهید.

 

مقایسه‌ی هزینه‌ها

در حین خرید لوازم خانگی دست دوم باید تسلط کافی از قیمت‌های موجود در بازار داشته باشید. برای این کار می‌توانید قیمت تمامی لوازم خانگی موجود در سایت‌ها را مشخص کرده و با توجه به برند، مدت زمان استفاده و جنسی که دارند، آن‌ها را طبقه‌بندی نمایید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا با بودجه‌ای که دارید، بهترین لوازم خانگی دست دوم را خریداری نمایید.

سخن آخر

خرید لوازم خانگی دست دوم باید با توجه به نکاتی مانند تعیین بودجه و بررسی عملکرد دستگاه صورت گیرد. با تسلط بر نکات ذکر شده در این مقاله می‌توانید مناسب‌ترین لوازم خانگی دست دوم را برای خود انتخاب نمایید.

رای کاربران
[میانگین 5 از مجموع 1 رای]

آگهی های مرتبط با این مطلب